تاریخچه عکاسی در اردبیل از زبان استاد حمید رهبری

عکاسی

نوشته حاضر یاداشتی است ، که توسط یکی از عکاسان پیشکسوت اردبیل به نام استاد حمید رهبری در تاریخ ۰۵\۰۳\۹۳ نگاشته شده است . این نوشته به موضوع پدیداری صنعت عکاسی در ایران و اردبیل پرداخته است .

که ایشان طبق تحقیقات و شنیده هایی که در طول زندگی حرفه ای خود جمع آوری نموده را به رشته تحریر در آورده است . اصل سند نوشته از طریق کانال پیشکسوتان عکاسی اردبیل در اختیار استودیو تولید محتوای تصویرگر قرار داده شده است .

مطالب کوتاه از تاریخ عکاسی در ایران از حمید رهبری

شنیده ام سه سال پس از اختراع فن عکاسی توسط ( فیلیپس ) فرانسوی در سال ۱۸۲۲ م در اوایل سلطنت ناصر الدین شاه قاجار می باشد . فرخ خان امین الممالک شخصی به نام فرانسیس کارلهیان از فرانسه را جهت تعلیم فنون عکاسی به ایران آورد.

تا ناصرالدین شاه قاجار و سایر علاقمندان دربار را فن عکاسی بیاموزند .شاهزاده قاسم میرزا الدین و ناصر الدین شاه قاجار همزمان فن عکاسی را فرا گرفته و عکس های زیادی از ایشان در کاخ گلستان موجود است . سپس افراد کثیری از کشور های روسیه ، فرانسه ، ایتالیا ، اتریش به تهران دعوت شدند تا در مدرسه داروالفنون عکاسی تعلیم و نیز زبان فرانسه و انگلیسی تدریس نمایند .

نیکلای پاولوف روسی ، وژدل ریشار فرانسوی که نام خود را در ایران به میرزا رضاخان تغییر داده بود ، اولین کسانی بودند که روش کار عکاسی بر صفحه ی نقره ای ( داگرئوتایپ ) را به اتمام رسانیدند . همزمان با ناصرالدین شاه ، افراد دیگری از جمله رضا عکاسباشی ، حسنعلی عکاس ، آقا یوسف عکاس ، خلیل الدوله قاجار ، میرزا احد صنیع السلطنه ، قاسم امین محمد تقی نوری ، میرزا ابراهیم خان عکاس باشی ، آنتوان خان سوریوگین ، عبد الله خان از عکاسان پر کار زمان ناصری بوده اند . عکس های زیادی از آنها در کاخ گلستان موجود است .

تنها عکاسخانه تهران در کاخ گلستان دایر بود ، به نام عکاسخانه مبارکه همایونی که به امور شخصی دربار اختصاص داشت ، و مردم نمیتوانستند از آنجا استفاده کنند . شخصی به نام عباسعلی بیگ شاگردی را عکاسی آموخت و عکاسخانه ای درباب همایون دایر کرد تا مردم در آن مکان عکس تهیه نمایند .

بعد از تهران شهرستان های رشت ، تبریز ، اردبیل و اصفهان به علت رفت و آمد تجار به روسیه و شهر های مسکو ، باکو و آشنایی با عکاسان روسی نیز در رفت و آمد های فصلی خویش به ایران و شهر های مختلف عکاسخانه های سیار دایر نموده و عکس هایی از مردم ایران تهیه کرده اند . اکنون بسیاری از آن عکس ها در دست مردم باقیست و در کتابهایی به نام اردبیل قدیم و تبریز قدیم بچاپ رسیده است .

و نیز تعدادی از عکاسان روسی و ارمنی و آشوری و رومانی توانستند در ایران ساکن شوند و عکاسخانه هایی دایر نمایند و شاگردان ایرانی را نیز عکاسی بیاموزند. خانک بیشتر عکاسان قدیمی ایران دست آموز عکاسان ارامنه ، روسی ، فرانسوی بوده اند .آنها نیز شاگردان هم وطن خویش را با فن عکاسی آشنا نمودنند .

از همکاران اینجانب در خبرگزاری پارس (شاهمیرزایان و هانریک شهبازیان ) از جمله ارامنه هم وطن ما بودند که در کمال صمیمیت پا به پای دیگر همکاران فعالیت داشتند . جا دارد به تعدادی از عکاسان قدیم تهران اشاره نمایم : عکاسباشی ، تهامی ، چهره نما ، خادم ، افشار ،مهتاب اطلس ، زیره ، رکس، پروین ، پرتو ، ونوس ، پارس ، شایان ، همایون ، کریستال ، هلن ، ژان ، شهرزاد ، سیلوانا ، آتلانتیک ، سالو ، ترقی ، ماپاک ، ظریفیان ، سیلان ، بهار ، لرد ، پرس ، سون ، فخرالدین ، کارن ، سایه ، پر ، آتن ، یونان ، البرز ، زرافشان ورزشی و …

چهل-عکس-چهل-خاطره-خبرگزلری-فارس
چهل-عکس-چهل-خاطره-خبرگزلری-فارس
عکاسی
عکاسی در جنگ تحمیلی

محمد جعفر خادم اولین عکاسی بود که با استفاده از الکتریسیته ، در شب عکاسی را ابداع نمود ، در روز نیز در اتاق بسته با نور برق عکسبرداری میکرده است . از جمله ایشان عکاس مخصوص رضا خان پهلوی نیز بوده است که عکس های زیادی از ایشان بجای مانده است .

عکاسان خبرگزاری پارس در همه ی سطوح فنون عکاسی فعال بودند . از دربار گرفته تا تهیه عکس و خبر و رپرتاژ های خبری از داخل و خارج کشور و ارائه ی عکس های نمایشگاهی بین المللی و عکس های مستند ، خلقی ، صنعتی ، طبیعت ، تبلیغاتی ، پرتره ، پرتره خبری ، سینمایی ، تئاتر ، اپرا ، تخیلی ، کار با نور ، بی نور ، نور آفتاب ، نور مصنوعی ، هالوژنی ، پرده رفلکس ، گنجانیدن راز و رمز در خلق عکس های هنری ، ترکیبی ، ورزشی ، جنگی و غیره

بخصوص حضور چشم گیر عکاسان خبرگزاری پارس در صحنه های خشن روزهای انقلاب در میادین ، خیابان های تهران که آثارشان در کتابی به نام سی سال انقلاب ایران به چاپ رسیده است ، از ۳۶ عکاس دوران انقلاب طی مراسمی تجلیل به عمل آمد ، که مطلبی از آن در پیوست تقدیم شده است . و همچنین در جنگ تحمیلی تعدادی از عکاسان مطبوعات به شهادت رسیدند ، آثارشان باقیست و حضور عکاسان جراید کیهان ، اطلاعات ، آیندگان ، کانون عکاسان ایران فعالیت های بسیار چشم گیر در عرصه عکس ایران داشتند .

در اردبیل نیز عکاسان روسی به نام چالیک و قدیر ثباتی آذر که از روسیه به صورت فصلی به اردبیل در رفت و امد بودند عکس های از مردم اردبیل تهیه کردند که آثاری از آنها باقیست و سایر عکاسان قدیمی اردبیل به نام های گنجه ای ، الفبایی اول و دوم ، حاج مهدی همایون شاگرد گنجه ای ، رضوان اولی ، سپهری ، سعیدی ، ید الله شاهین ، مظفر ، فرزانه ، بلال ، حاج بابا امیری ، ثباتی آذرها ، میر جوادی ، ارشادی ، عیوضی و غیره از عکاسان قدیمی شهرستان اردبیل بوده اند .

اکنون عکاسان جوان و فعال با دستگاه ها و ابزار های بسیار مفید دیجیتال عکس های پرتره و عروس به صورت رنگی و متری و سالنی پیشرفته تر از دیگر شهر های ایران فعالیت دارند . و امید میرود در همه ی سطوح عکاسی اعم از پرتره ، صنعت ، مهارتی ، تبلیغاتی ، ورزشی ، طبیعت ، عکس های خبری با دست پر در نمایشگاه های بین المللی حضور بهم برسانند.

با تقدیم حمید رهبری

۰۵\۰۳\۹۳

WhatsApp Image 2022 03 02 at 12.54.14
تاریخچه عکاسی در اردبیل از زبان استاد حمید رهبری 10
WhatsApp Image 2022 03 02 at 12.54.15
تاریخچه عکاسی در اردبیل از زبان استاد حمید رهبری 11
WhatsApp Image 2022 03 02 at 12.54.16
تاریخچه عکاسی در اردبیل از زبان استاد حمید رهبری 12
WhatsApp Image 2022 03 02 at 12.54.161
اصل سند نوشته استاد حمید رهبری

مبینا علیزاده
دیدگاه کاربران
1 دیدگاه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *