بهترین روش عکاسی از محصول

watch photography

بهترین روش عکاسی از محصول موضوعی است که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم. هنگام راه اندازی فروشگاه اینترنتی خود، چه به صورت سایت و یا صفحه در شبکه‌های اجتماعی، اولین سوالی که ممکن است به ذهنتان برسد، نحوه عکاسی از محصولات است.

برای عکاسی از محصولات، به صورت کلی دو روش وجود دارد. اولین روش این است که خود شما کار عکاسی را با موبایل و تجهیزات میان رده انجام دهید و روش دوم سپردن این کار به دست افراد متخصص است. در ادامه بیشتر درباره این موضوع توضیح می‌دهیم.

عکاسی از محصولات با موبایل

یکی از روش‌های عکاسی از محصولات، استفاده از تلفن همراه یا همان موبایل است. تلفن‌های هوشمند پیشرفت چشمگیری در زمینه دوربین داشته‌اند و گوشی‌های جدید و پرچمدار از دوربین خوبی بهره‌مند هستند. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که، حتی بهترین عکاس‌ها هم با دوربین موبایل نمی‌توانند به اندازه دوربین عکاسی تصاویر ماندگار و تاثیرگذاری ثبت کنند.

mobile photography

عکاسی از محصولات با موبایل طبیعتا هزینه کمی دارد و حتی در اکثر مواقع هزینه‌ای ندارد؛ اما کیفیت تصاویر ثبت شده بالا نیست و از طرفی نیز یک عکاس حرفه‌ای نکات بسیار زیادی را رعایت می‌کند تا عکس‌های باکیفیت و خوبی را ثبت کند، اما معمولا این نکات هنگام عکاسی از محصولات با موبایل رعایت نمی‌شوند و خود تلفن همراه ممکن است تنظیماتی که در دوربین‌ها وجود دارد را در اختیار کاربر قرار ندهند.

یکی از مهم ترین فاکتورها در عکاسی، تجهیزات است. استفاده از تجهیزات مختلف باعث می‌شود تا کیفیت عکس بالا برود و عکس بهتری ثبت شود. با توجه به پیشرفت حوزه عکاسی و افزایش نیاز مدیران کسب و کارها برای عکاسی محصولات، امروزه تجهیزات مختلفی مخصوص عکاسی از محصولات دردسترس است که کار عکاسی از محصولات را راحت تر می‌کند و باعث زیباتر شدن تصاویر می‌شود.

اگر تصاویر باکیفیت و تاثیرگذار می‌خواهید، استفاده از موبایل به تنهایی برای عکاسی از محصولات کافی نیست و باید از تجهیزات لازم استفاده کرد. بهترین عکاس دنیا هم بدون تجهیزات و با دوربین معمولی نمی‌تواند کار خاصی انجام بدهد. پس استفاده از تجهیزاتی مانند تجهیزات نور، چادر عکاسی، سه پایه ، میز نور و … برای ثبت یک تصویر عالی ضروری است.

عکاسی از محصولات توسط عکاس

روش بعدی برای عکاسی از محصولات، سپردن کار عکاسی به یک عکاس حرفه‌ای است. برخی افراد صرفا به دلیل داشتن یک دوربین عکاسی، خود را عکاس معرفی می‌کنند و با هزینه بسیار کم شروع به عکاسی می‌کنند و با عدم رضایت کارفرما مواجه می‌شوند. هنگامی که این روش را انتخاب می‌کنید، به این نکته توجه داشته باشید که قیمت بسیار پایین ممکن است کیفیت پایین را نیز دارا باشد و مناسب نباشد.

بهترین روش عکاسی از محصول

معمولا برای برون سپاری کار عکاسی از محصولات خود، نیاز به خرید هیچکدام از تجهیزات را ندارید و عکاس و یا شرکت مربوطه تجهیزات لازم را دارا است و در عکاسی خود استفاده می‌کند. گاهی اوقات هزینه دوربین، لنز و تجهیزات عکاسی ممکن است بیش از 150 میلیون تومان باشد و شما با انتخاب این روش، از خرید تمام این تجهیزات بی نیاز می‌شوید.

علاوه بر آن، نحوه عکاسی از هر محصول با محصول دیگر متفاوت است و نمی‌توان یک روش عکاسی را برای همه محصولات استفاده کرد. به عنوان مثال عکاسی از محصولاتی مانند ادکلن که معمولا بازتاب نور دارند، باید به نحوی نورپردازی و عکاسی انجام شود تا بازتاب نور در محصول مشخص نباشد. یا محصولاتی که ظریف هستند و جزئیات زیادی دارند، باید عکاسی از آن‌ها به گونه‌ای باشد که جزئیات محصول در آن عکس مشخص باشد و بیننده متوجه ظرافت و جزئیات محصول بشود که همه این موارد مستلزم تهیه تجهیزات و داشتن دانش و تجربه کافی جهت استفاده از آنهاست . یک عکاس حرفه‌ای به تمامی این موضوعات تسلط کافی را دارد و باتوجه به شرایط و نوع محصول اقدام به عکاسی می‌کند تا بهترین تصویر را بتواند ثبت کند.

یکی از وظایف عکاس، ویرایش و روتوش تصویر است. برخی تغییرات مانند اصلاح رنگ، یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید بعد از عکاسی انجام شود. همچنین برای منتشر کردن تصاویر در سایت باید ابعاد تصویر نیز ویرایش شود تا هنگام مشاهده آن در سایت، کاربر معطل نشود. ویرایش تصویر با توجه به نوع محصول و عکاسی متفاوت است و برخی محصولات نیاز به ادیت دارند تا کیفیت‌شان بهتر شود.

بهترین روش عکاسی از محصول

همانطور که گفته شد، برای عکاسی از محصول با موبایل، نیاز به تجهیزات مناسب و دانش عکاسی از محصول است. همچنین بعد از عکاسی، باید تصاویر ادیت شوند و برخی از ایرادات آنها رفع شوند و همچنین مواردی مانند رنگ و نور نیز تنظیم شوند. هنگامی که شما خودتان می‌خواهید این کار را انجام دهید، علاوه بر اینکه باید هزینه ای بابت تجهیزات صرف کنید، مهم تر از آن زمان شما است. یک عکاس حرفه‌ای خیلی سریع‌تر می‌تواند عکاسی کند و عکس‌ها را ادیت و تحویل دهد؛ اما اگر خود شما بخواهید این کار را انجام دهید، زمان بیشتری نیاز است و علاوه بر آن به کیفیتی که مورد نیاز است نمی‌توان رسید.

jewerly photography

در مقاله اهمیت عکاسی محصول و تاثیر آن بر فروش، به صورت کامل توضیح داده شد که داشتن تصویر خوب چه تاثیر زیادی بر ذهن مخاطب دارد و باعث می‌شود تا مخاطب از شما خرید کند. مخاطب مانند فروشگاه فیزیکی نمی‌تواند محصول را از نزدیک ببیند و آن را لمس کند؛ بلکه تصویر آن را می‌بیند و بعد تصمیم می‌گیرد که آن کالا را بخرد یا خیر. بنابراین خیلی مهم است که اهمیت ویژه‌ای برای تصاویر محصولات خود قائل شوید تا فروش بیشتری نیز داشته باشید. صرفا اینکه بخواهید برای محصولات خود یک تصویر معمولی قرار دهید، بی فایده است. باید تصاویر جذاب و تاثیرگذار باشند تا بیننده را ترغیب به خرید کند.

چرای برون سپاری عکاسی محصول همیشه توجیه اقتصادی دارد ؟

بیایید این موضوع را به شکل یک داستان ببینیم :

شخصی میخواهد سایت یا پیجی تاسیس کند یا اینکه میخواهد نمره سئو سایت یا پیج خود را افزایش دهد .

اولین چالشی که با آن روبروست نرخ تبدیل بازدید کننده به مشتری است و اینجاست که شعار معروف “مشتری عکس میخره و کالا تحویل میگیره ” اهمیت پیدا میکند .

فرض میکنیم این مدیر سایت یا پیج برای رفع این مشکل با تصور اینکه کار عکاسی را با موبایل انجام دهد یک گوشی آیفون 13 میخرد که حدودا در زمان تهیه این مقاله قیمت آن در دیجیکالا 42 میلیون تومن است با یک سه پایه و کمی لوازم جانبی چیزی در حدود 50 میلیون تومن هزینه اولیه باید پرداخت نماید

و نهایتا نتیجه کار چیزی در حدود 20 امتیاز از 100 امتیاز است پس این شخص به نتیجه مطلوب خود با این روش دست پیدا نخواهد کرد .

حالا فرض کنیم این مدیر وب سایت با دانستن این این موضوع بدون اینکه هزینه 50 میلیون تومنی را پرداخت کند اقدام به خرید تجهیزات حرفه ای عکاسی میکند .

با یک حساب سر انگشتی و گشتی مختصر در اینترنت اقدام به خرید یک دوربین عکاسی میان رده مانند 80D کانن با یک لنز نه چندان حرفه ای (به طور مثال Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM) و یک سه پایه و یک پرده و کمی لوازم جانبی مورد نیاز و یک کیت نور عکاسی ارزان قیمت می کند ، که در زمان تالیف این مقاله هزینه ای در حدود 150 میلیون تومن برای وی در بر خواهد داشت .

حالا مدیر کسب کار که خود عکاس حرفه ای نیست پس یا به فکر آموزش نحوه استفاده از این تجهیزات و عکاسی از محصولات خود می افتد که تقریبا مبلغی در حدود 20 میلیون تومن هزینه آموزش برای وی در بر خواهد داشت

که نهایتا نتیجع حاصله (که کیفیت تصویر و بکارگیری فنون عکاسی در ثبت تصویر است ) امتیازی در حدود 40 تا 50 امتیاز از 100 امتیاز برای وی در بر خواهد داشت .

و یا به فکر استخدام یک عکاس برای حل مسئله خود خواهد افتاد که در نهایت با احتساب حداقل دستمزد یک کارگر ساده در سال 1400 حدودا با احتساب بیمه و … ماهیانه 5 میلیون تومن هزینه یک عکاس آماتور خواهد بود .

حال اگر عکاسی حرفه ای استخدام نماید مبلغی در حدود 20 میلیون تومن ماهیانه باید به وی پرداخت نماید و در این صورت هم نتیجه حاصله امتیازی بین 50 تا 60 امتیاز حاصل خواهد شد !چرا؟

چون در ابتدا فرض را بر آن گرفتیم که این مدیر کسب و کار تجهیزات میان رده تهیه کرده است نه تجهیزات حرفه ای یا فوق حرفه ای که اگر بخواهد در ابتدا تجهیزات حرفه ای تهیه نماید مبلغی در حدود 1 الی 2 میلیار تومن میبایست هزینه کند .

از طرفی عکاسی که بتواند با چنین تجهیزاتی کار کند و نتیجه مطلوب تحویل کار فرما نماید یا آنقدر قدرت مالی و توان علمی داشته که آنها را تهیه و کار کرده و تجربه کار با چنین تجهیزاتی را دارد که خود در حال حاظر صاحب کسب و کار موفقی در زمینه عکاسی از محصول است .

یا دستمزدی چند صد میلیونی درخواست خواهد کرد تا به خدمت مدیر چنین کسب و کاری در بیاید و کسب و کار خود را تعطیل کند .

حال با فرض تهیه تجهیزات حرفه ای و فوق حرفه ای ، ایجاد و تجهیز یک استودیو ، استخدام یک عکاس حرفه ای و عوامل صحنه متناظر با آن می توان نتیجه ای ما بین 70 تا 80 امتیاز گرفت ! دوباره چرا؟

چون هنوز این مدیر کسب و کار تجهیزات تدوین حرفه ای (که در حال حاضر مبلغی در حدود 300 میلیون تومن هزینه تهیه آن است ) و تدوین گر حرفه ای استخدام نکرده است (که در حال حاضر مبلغی در حدود 20 میلیون تومن به ماهانه باید به چنین تدوین گری پرداخت شود )

اکنون با احتساب اینکه ابن مدیر کسب و کار در ابتدا مبلغی در حدود 2 میلیارد تومن هزینه نموده و میبایست هزینه ای در حدود 200 میلیون تومن ماهیانه پرداخت کند میتوان انتظار داشت نتیجه حاصله امتیاز 90 الی 100 را از 100 امتیاز کسب کند .

که این امتیاز همان ضریب بالا و قابل قبول تبدیل بازدید کننده به مشتری می باشد .

در نتیجه می‌توان گفت بهترین روش عکاسی از محصول برون سپاری است. که با هزینه ای بین 100 هزار تومن تا 500 هزار تومن برای هر محصول به نتیجه تضمینی 100 امتیازی رسید پس مقروم به صرفه و بهتر است که این کار توسط یک عکاس متخصص و حرفه‌ای ، با تجهیزات حرفه ای و فوق حرفه ای و عوامل کاربلد و خبره انجام شود

تا علاوه بر بی نیاز شدن از خرید تجهیزات و دوربین عکاسی و ورود به معقوله مدیریت یک واحد جدید در کسب و کار خود ، تصاویر باکیفیت و جذاب دریافت کنید.

و نهایتا به ضریب تبدیل قابل قبول و معقولی دست یابید.

شما می‌توانید برای عکاسی از محصولات خود با مشاوران مجتمع تصویری تصویرگر درارتباط باشید تا بهترین راهنمایی ممکن را انجام دهند و بتوانید هم در هزینه‌های خود و هم در زمان خود صرفه جویی کنید و تصاویر باکیفیت و جذاب به کاربران خود ارائه دهید.

امید بهشتی فر
دیدگاه کاربران
3 دیدگاه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *