اهمیت کالیبره کردن مانیتور و دوربین

اهمیت کالیبره کردن مانیتور و دوربین

کالیبراسیون چیست و چه کاربردی دارد؟

کالیبراسیون یا واسنجی عبارت است از مقایسه یک ابزار با یک استاندارد و تعیین میزان خطای این وسیله نسبت به آن استاندارد و در صورت لزوم تنظیم دستگاه مطابق با استانداردها.

در ادامه مطالب اطلاعات جامع و مفیدی راجع به اهمیت کالیبره کردن مانیتور و دوربین ارایه شده است.

کالیبره کردن مانیتور

کالیبره کردن مانیتور برای افرادی با کارهای گرافیکی و عکاسی سر و کار دارن بسیار حائض اهمیت است. چرا که بطور مثال در صورت تنظیم نبودن رنگ در مانیتور نتیجه نهایی به هنگام چاپ با ادیت بسیار تفاوت خواهد داشت.

در واقع کالیبره کردن مانیتور به معنای تنظیم رنگ ٬ نور ٬ روشنایی و کنتراست صفحه ی مانیتور است. با کالیبره کردن مانیتور میتوان تصاویر و نوشته ها را واضح تر دید و مهمتر از همه اینکه رنگهای مانیتور به رنگهای طبیعی بسیار نزدیک میشوند.

اکثر افراد بر این باورند که کالیبره کردن مانیتور مختص افرادیست که با چاپ سرو کار دارند این در حالیست که برای نشان دادن آثار و تصاویر در حالت عمومی گرفته تا ادیت تصاویر عکاسان ساخت تیزر و انجام امور گرافیکی استفاده از نرم افزارهایی مانند فتوشاپ ٬ لایت روم ٬ پریمیر و … کالیبره کردن مانیتور جزو ضرورتهای کاربر است.

بدون کالیبره کردن مانتیور تصاویر ممکن است بسیار تیره یا با العکس بی روح دیده شوند . تنظیم نبودن مانتیور از لحاظ رنگ نور و روشنایی باعث میشود تا چشم بیننده آسیب ببیند.

کالیبره کردن سیستم در امر عکاسی بسیار ضروریست یکی از مهمترین کارهایی که یک عکاس باید در شروع کار خود به آن توجه داشته باشد علاوه بر تنظیم مانیتور کالیبره کردن دوربین خود با سیستم ادیتش است.

اهمیت کالیبره کردن مانیتور و دوربین باسیستم

میدانیم که یکی از مهمترین و البته مشکلترین کار ها در امر عکاسی مدیریت رنگ است. و عکس ما بایستی در سه مرحله عکاسی ٬ ادیت و چاپ از نظر رنگ ٬ نور ٬ کنتراست استاندارد باشد.

۱-گرفتن عکس  بسياري از دوربينهاي ديجيتال داراي تنظيم color space  هستند : SRGB فضاي رنگي است كه براي ديدن عكس در كامپيوتر و لنز در چاپ طراحي شده است .

۲- ادیت عکس  مرحله ويرايش عكس در فتوشاپ :‌شما عكستان را روي مانيتور ميبينيد ، پس بايد مديريت رنگ مانيتور شما هم درست و استاندارد باشد . زيرا بيشترين زمان شما در ويرايش ديجيتال ميگذرد . يكي از مهم ترين كارهايي كه در مديريت رنگ بايد انجام دهيد كاليبره كردن مانيتور است .

۳- مرحله چاپ آخرین مرحله است که کیفیت آن بستگی به دو مرحله قبل دارد .

ابزار کالیبره کردن دوربین

ابزار مورد استفاده در کالیبره کردن دوربین

ColorChecker Classic

با استفاده ازین کارت روند عکاسی شما سریعتر ٬ دقیقتر و هماهنگتر پیش خواهد رفت. برای استفاده از کالرچکر بعد از تنظیم کادر و نور آنرا در کادر و بصورت ثابت قرار دهید و عکاسی کنید سپس با استفاده از نزم افزارهای مربوطه تنظیمات رنگ را انجام دهید.

این محصول دارای ۲۴ رنگ طبیعی است که هر کدام از این رنگها برگرفته از طبیعت همچون رنگ پوست ٬ آسمان ٬ گلها و همچنین محدوده ی رنگی که اشباع رنگ را کنترل میکند.

هر کدام ازین رنگها بطور کاملا جداگانه فرموله و ساخته شده اند تا رنگی خالص مسطح و غنی بدست آید و بتواند نور را بطور یکسان در هر شرایط منعکس کند. کالرچکر به عکاسان این امکان را میدهد تا بتوانند در هر نوع شرایط نوری عکسهای خود را با رنگهای درست تری ثبت کنند.

با استفاده از کالرکپچر آزمون و خطا در ادیت به حداقل میرسد و از اتلاف وقت جلوگیری میشود.

ColorChecker Classic برای عکاسان حرفه ای دیجیتال و تصویربردارانی که می خواهند در وقت و هزینه صرفه جویی کنند و از اشتباهات پرهزینه و اصلاحات رنگ خسته کننده اجتناب کنند یک انتخاب ایده آل است.

ColorChecker White Balance

برای تراز سفیدی در عکاسی مورد استفاده قرار میگیرد. امکان ارزیابی نوردهی صحیح را فراهم کرده و تغییر رنگ را حذف میکند.

ColorChecker Grayscale

این کارت از سه رنگ سیاه ٬ سفید و خاکستری ۱۸٪ تشکیل شده و برای افرادی که میخواهند رنگهای خنثی دقیق را در عکسهای خود حفظ کنند مناسب می باشد.

ابزار مناسب برای کالیبره کردن مانیتور

ColorMunki Smile

به سادگی دستگاه را به پورت USB خود وصل کنید و دستورالعمل های روی صفحه را دنبال کنید. ColorMunki Smile تمام کارها را با چند کلیک ماوس انجام می دهد. پس از اتمام فرآیند، نتایج قبل و بعد را خواهید دید و تنظیمات رنگ جدید شما به طور خودکار شروع به کار می کنند. بنابراین چه در حال مشاهده، چه در حال ویرایش یا اشتراک گذاری تصاویر خود باشید، متوجه خواهید شد که رنگ های شما مناسب است. حتی اگر در حال بازی یا مرور وب هستید، رنگ های واقعی تری خواهید دید.
با استفاده از این محصول مقرون به صرفه، میتوانید نمایشگرهای LCD و LED خود را روی لپ تاپ یا رایانه رومیزی به سرعت و به راحتی کالیبره کنید و به رنگ های طبیعی دست یابید. بدون اینکه نیاز به دانش علم رنگ  داشته باشید با چند کلیک بسیار آسان رنگ مانیتور خود را تنظیم کنید.
 با کالیبره کردن یک یا چند نمایشگر، مطمئن شوید که رنگ‌های شما در هریک از سیستم هایتان یکسان خواهد بود.

چرا با ColorMunki Smile کالیبره کنیم؟
 فاکتورهای زیادی وجود دارند که بر دید رنگ تأثیر می‌گذارند و مانیتورها رنگ را متفاوت نشان می‌دهند و می‌توانند در طول زمان تغییر کنند. کالیبره کردن صفحه نمایش خود به طور منظم، آن را با استانداردهای مرجع رنگ شناخته شده تنظیم می کند و باگذشت زمان آن را تضمین می کند. و اکنون می‌توانید آن دستگاه‌های تلفن همراه را نیز کالیبره کنید تا همه چیز در گردش کار رنگی شما در یک راستا قرار گیرد.
شهلا رضایی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *